Polecamy...

Jak pomóc nowemu pracownikowi szybko się zadomowić?

14 kwietnia 2022

Zatrudniłeś w swoim biurze nowe talenty, a data ich rozpoczęcia pracy zbliża się wielkimi krokami. W najlepszym interesie zarówno nowego pracownika, jak i firmy leży, aby szybko się zaaklimatyzował. Jeśli uda mu się to osiągnąć, znacznie szybciej zaczniesz pracować na pełnych obrotach, a on sam od razu poczuje się częścią "rodziny".

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i jeśli nowy pracownik nie odczuje odpowiedniej atmosfery w ciągu kilku pierwszych dni pracy, nie ma gwarancji, że zostanie w firmie. Rekrutacja kosztuje firmę sporo pieniędzy i czasu!

Mając to wszystko na uwadze, jak można pomóc nowemu pracownikowi szybko i sprawnie wdrożyć się do pracy? Oto kilka wskazówek.

Utrzymuj kontakt przed datą rozpoczęcia pracy

Dzięki regularnym rozmowom telefonicznym lub e-mailowym możesz sprawić, że nowy pracownik poczuje się częścią wyposażenia biura jeszcze przed przybyciem. Na tym etapie możesz poinformować go o harmonogramie wprowadzenia, aby nie było żadnych większych niespodzianek pierwszego dnia, a także możesz zapytać go o preferencje lub wymagania dotyczące biurka. Na przykład, jeśli nowy pracownik jest niepełnosprawny, musisz znać szczegóły, aby maksymalnie ułatwić mu pracę.

Poinformuj pracowników o nowym naborze

Po zaakceptowaniu stanowiska przez nowego pracownika i ustaleniu daty rozpoczęcia pracy, warto poinformować pracowników, z którymi będzie współpracował, o zbliżającym się terminie jego przybycia. Nie musi to być bardzo szczegółowa informacja, wystarczy imię i nazwisko, rola i data rozpoczęcia pracy. Dzięki temu pracownicy będą na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje, a także będą wiedzieli, jak się uśmiechać i witać pierwszego dnia!

Przygotuj wszystko na dzień rozpoczęcia pracy

Nie ma nic bardziej zakłócającego niż brak krzeseł biurowych w gotowości, brak ustawionego służbowego e-maila i danych logowania oraz ogólnie wyglądanie na niezorganizowane i jakbyś się ich nie spodziewał! Eleganckie biura działają sprawnie dzięki przygotowaniu i świadomości, więc upewnij się, że ich stanowisko pracy jest gotowe na pierwszą randkę, a także, że poczyniono ogólne ustalenia dotyczące IT i identyfikatorów bezpieczeństwa.

Źródło: www.yourcareerintel.com/be-a-leader/five-tips-make-new-hire-love-new-workplace

Opracuj program wprowadzający

Pierwszy dzień lub kilka pierwszych dni w życiu zawodowym nowego pracownika upłynie na wprowadzeniu, a to oznacza, że dowie się on o firmie, o tym, jak to wszystko działa, pozna szczegóły, takie jak wynagrodzenie i emerytury, oraz oczywiście nauczy się podstaw swojej nowej roli.
Przygotowując skuteczny program wprowadzający, można sprawić, że pracownicy znacznie szybciej nauczą się wszystkiego, co powinni wiedzieć.

Przedstaw ich wszystkim w sposób nieformalny

Nie ma nic gorszego niż wejść pierwszego dnia do dużego biura i nie zostać nikomu przedstawionym; pozbądź się tego stresu, towarzysząc nowo zatrudnionej osobie w jej pierwszym porannym spotkaniu i przedstawiając ją w nieformalny sposób.
Pomoże to zmniejszyć zdenerwowanie i szybciej się zaaklimatyzować. Możesz także zebrać wszystkich w strefie przerw, jeśli taką posiadasz, i każdy może odbyć dziesięciominutową sesję poznawczą na stołkach przed rozpoczęciem pracy.

Połącz ich w pary z kolegami

Wskaż osobę, która Twoim zdaniem pracuje w podobnym stylu, co nowy pracownik, i poproś ją, aby została jego mentorem lub kolegą z pracy.
Dzięki temu nowy pracownik będzie miał do kogo się zwrócić, jeśli będzie chciał o coś zapytać lub porozmawiać o czymś związanym z pracą. Z pewnością ułatwi to kilka pierwszych tygodni i pomoże zbudować efektywne relacje w pracy.

Regularnie spotykaj się z pracownikami w pierwszych tygodniach ich pracy

Niezależnie od tego, czy pracujesz w dużym, eleganckim biurze, czy w małej firmie z kilkoma biurkami, ważne jest, aby regularnie organizować spotkania z nowym pracownikiem. Oznacza to, że pracownik będzie mógł porozmawiać z Tobą o wszystkim, co go trapi, będzie wiedział, że zależy Ci na jego postępach, a także zapewni utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych.

To tylko kilka sposobów, aby pomóc nowemu pracownikowi szybko i bezproblemowo zaaklimatyzować się w firmie.
W Calibre Office Furniture zawsze ciepło witamy nowe talenty, pomagając stworzyć środowisko pracy zespołowej od samego początku.

Autor

Judyta Czech

Projektant graficzny nowych okładek segregatorów. Kielce

To może Cię zainteresować