Polecamy...

Najpopularniejsze mechanizmy wykorzystywane w segregatorach

8 kwietnia 2016

Analizując mechanizmy wykorzystywane w segregatorach biurowych, zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem. W takim przypadku ringi dopasowuje się do otworów, które możemy spotkać w klasycznych dziurkaczach.

Co więcej, zarówno do ich odchylania, jak i zamykania jest wykorzystywana specjalna dźwignia. Warty odnotowania jest również dociskacz, który nakłada się na ringi zwiększając bezpieczeństwo przechowywanych w segregatorze dokumentów. Najczęściej segregatory tego typu mają szerokość wynoszącą od 75 do 90 milimetrów. Liczba mieszczących się w nich kartek jest dość zróżnicowana i uzależniona od grubości grzbietu, co do zasady jednak jest ich od 350 do 500. Coraz modniejsze są zresztą tak zwane segregatory XXL.

Ich parametry nie zmieniają się w istotny sposób, mogą jednak pomieścić nawet piętnaście procent więcej dokumentów niż klasyczne rozwiązania. Najczęściej stosowanym jest jeden mechanizm z dwoma ringami, można jednak spotkać się również z wersjami, które posiadają cztery ringi, a tym samym dwa mechanizmy. Jeśli mechanizm jest klasyczny, kartki są nakładane na prawe ringi i dopiero zamknięcie dźwigni sprawia, że możliwe staje się przełożenie ich na lewą stronę. Nowe rozwiązania sprawiają jednak, że udało się wyeliminować ten problem. Same mechanizmy ringowe również nie działają w oparciu o jedną tylko zasadę.

zacisk segregatora Najczęściej rozchyla się je palcami, choć w cenie są również ringi otwierane oraz zamykane na nacisk. Tu wiele zależy od ich kształtów, możemy mieć bowiem do czynienia nie tylko z ringami okrągłymi, ale i z sytuacją, w której jeden z ringów jest prosty. Mechanizmy składają się zarówno z dwóch, jak i z czterech ringów, choć w drugim z przytoczonych przykładów korzystanie z nich może być dość skomplikowane, wymaga bowiem stosowania odpowiedniego dziurkacza i koszulek.

Niektóre segregatory z dwoma ringami posiadają również dociskacz stabilizujący położenie papieru. Innym ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm Jopa, osoby decydujące się na taki segregator powinny jednak zaopatrzyć się również w dziurkacz, który go obsługuje. Co ciekawe, coraz modniejsze są też segregatory konferencyjne. Ich innowacyjność polega na tym, że kartki nie muszą być przedziurkowane, jak ma to zazwyczaj miejsce.

Autor

Judyta Czech

Projektant graficzny nowych okładek segregatorów. Kielce

To może Cię zainteresować