Polecamy...

Rodzaje teczek na dokumenty i ich zastosowanie.

20 kwietnia 2016

Teczki na dokumenty to bardzo popularny i sprawdzony sposób organizacji pracy. Mamy sporo rodzajów teczek, ale przyjrzyjmy się dziś lepiej teczkom przeznaczonym do archiwizacji oraz takim do codziennego przechowywania dokumentów, sporządzonych w ciągu dnia.

Większość osób kojarzy teczki z białą tekturą z której są zrobione okładki, zamknięciem na gumki oraz przekładkami wewnętrznymi, które chronią dokumenty przed zniszczeniem i wypadnięciem. Mało kto przygląda się rodzajom teczek, i wie że ta grupa sprzętu biurowego jest całkiem spora i różnorodna o czym warto wiedzieć jeśli pracuje się na co dzień ze sporą ilością dokumentów, które szybko i sprawnie należy posegregować.

Z teczkami związane jest pojęcie fastykuła, które oznacza zwój papierów lub dokumentów, wywodzi się z języka łacińskiego, a obecnie stosuje się je coraz rzadziej. Fastykuły są to okładki z twardej tektury, które mają specjalne dziurki do przewleczenia tasiemki utrzymujące okładki razem, a po zawiązaniu tasiemek z teczki nie mają prawa wypaść żadne dokumenty. Teczki zastąpiły fastykuły, z bardzo prostego względu. Są wygodniejsze i dużo łatwiej się z nich korzysta w bieżącym porządkowaniu dokumentów, ale także w czasie archiwizacji. W teczkach łatwiej transportuje się całą dokumentację, dokumenty bez przeszkód można w nich ułożyć, i nie wymaga to żadnych dodatkowych czynności, jak np. dziurkowanie papieru. W codziennej pracy w wielu miejscach używa się przeróżnych rodzajów teczek.

Mamy teczki z przekładkami wewnętrznymi, mamy teczki w formie płaskiego pudełka zamykanego na rzep lub gumkę, mamy też teczki podobne do kopert, a wszystkie są praktycznymi i prostymi przedmiotami. Są także modele wyposażone w specjalną rączkę, w której najlepiej przenosi się dokumenty lub też przedmioty o niewielkich rozmiarach. Wszystkie modele teczek mają jedną cechę, a mianowicie nie da się żadnej otworzyć zupełnie na oścież. Materiał i kolorystyka jakie są wykorzystywane do produkcji teczek, potrafią zadziwić i zadowolić najbardziej wymagające osoby. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej popularne są teczki białe, wiązane na sznurek lub gumkę, ale w sklepach papierniczych mamy niezwykle bogatą ofertę. Można dostać teczki laminowane, z kolorowej tektury, z tworzywa sztucznego, kolorowe lub przezroczyste.

zastosowanie segregatorów Teczki często wykorzystywane są także w szkołach przez dzieci, zatem kolorystyka i wzornictwo niektórych z nich jest bardzo fantazyjna i urozmaicona – od motywów bajkowych i zwierzęcych, po nadruki sportowe, aż do niebanalnych wzorów graficznych. Na teczkach są często miejsca na opis, co jest bardzo przydatne i praktyczne. Teczki są wyposażone w przeróżne sposoby zapięcia. Można znaleźć standardowe wiązane na tasiemki, ale są także takie zamykane przez okręcenie sznurka na guziczkach, na gumkę lub na rzepy. Niektóre teczki mają także zatrzaski podobne jak w tornistrach, lub też są zamykane poprzez przekręcenie zacisku.

Autor

Judyta Czech

Projektant graficzny nowych okładek segregatorów. Kielce

To może Cię zainteresować