Polecamy...

Koperty - najważniejsze informacje

22 kwietnia 2016

Producenci kopert często podkreślają, że oferowane przez nich rozwiązania są dość nieskomplikowane. Nie może być zresztą inaczej, mamy bowiem do czynienia przede wszystkim z kartką papieru, dla której charakterystyczne jest to, że została sklejona w odpowiedni sposób.

Taka definicja odnosi się do prawie wszystkich spotykanych przez nas kopert. Prawie, bo mamy do czynienia z regułą, od której istnieje przynajmniej kilka wyjątków. Gdy przystępujemy do wyboru koperty musimy mieć świadomość tego, że analizie należy poddać kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się materiał, z którego są one wykonane duże znaczenie ma jednak i to, w jaki sposób planujemy ja adresować, jakie są jej rozmiary i do jakiego rodzaju korespondencji jest przeznczona, jaka ma być estetyka korespondencji, a także, jaki jest czas zużycia się opakowania, przydatność do użycia kleju nie zawsze jest bowiem taka sama.

Rozmiary kopert nie zawsze są takie same. Najmniejsze to koperty w rozmiarze C6, a więc stanowiące 1.4 kartki A4, klienci mogą jednak korzystać również z kopert o rozmiarze B4 (kartka C4), a nawet z imponujących swoja wielkością kopert E4 o rozmiarach 280 na 400 milimetrów. Oczywiście, na tym nie kończą się nasze możliwości. Producenci kopert szybko reagują na oczekiwania zgłaszane przez rynek, koperty o nietypowych rozmiarach nie powinny więc stanowić dla nas większego zaskoczenia. Zaskakiwać nie powinno i to, że koperty są oferowane w przynajmniej kilku rodzajach. Tu warto wspomnieć choćby o kopertach bąbelkowych, bąbelkowa folia wklejona do ich wnętrza okazuje się bowiem nieocenionym wsparciem, gdy pojawia się konieczność zabezpieczenia wrażliwej zawartości.

Na uwagę zasługują również tak zwane koperty kurierskie, dla których charakterystyczne jest to, że wykonano je z przezroczystej folii, a ich tylna strona jest samoklejąca. na ogół wykorzystuje się je do naklejania na wysyłanych paczkach. Rozwiązania tego typu mogą występować w sprzedaży również jako koperty do listów przewozowych. Ciekawym rozwiązaniem są też koperty bezpieczne ze specjalnego materiału i zamknięcia wykorzystywane między innymi do transportu gotówki oraz ważnych dokumentów. Wykonuje się je najczęściej z polietylenu białego na zewnątrz i czarnego w środku. Do czynienia mamy też z kopertami usztywnianymi i tekturowymi.

Autor

Dariusz Nowak

Dyrektor działu nowych opakowań w firmie papierniczej. Wrocław

To może Cię zainteresować